4. Yargı Paketi yasalaştı, sosyal medya ayağa kalktı

9 Temmuz 2021 Cuma

4. Yargı Paketi yasalaştı, sosyal medya ayağa kalktı

Cinsel saldırı suçlarında mağduriyetlere yol açacağı için eleştirilen ‘katalog suçlarda tutuklama için, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanması’ şartının yer aldığı teklif kabul edildi. Sosyal medyada teklifin ilgili maddesine tepki yağdı.

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yargı paketindeki bir madde ise sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

Çocuğa cinsel istismar gibi katalog suçlarda ‘somut delil aranması’ şartını getiren 13. madde gündem oldu. Sosyal medya kullanıcıları ‘#SapıkMadde13’ etiketiyle bu madde nedeniyle bu suçta önemli artışlar yaşanabileceğinden duydukları kaygıyı dile getirdi. İşte o tepkiler:

UŞŞAKİ TARİKATINI SEVİNDİRDİ

Öte yandan tepki çeken madde şeyhleri çocuk istismarından cezaevinde olan Uşşaki tarikatını sevindirdi. Tarikat gelişmeyle ilgili Facebook hesabından, “Müjde müjde müjde. 13. madde. Elhamdülillah. Teşekkürler TBMM” diye yazdı.

TARTIŞMA YARATAN MADDENİN YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEĞİ AÇIKLANMIŞTI

Elmalı’daki istismar davasında ortaya çıkan detaylar Türkiye’yi ayağa kaldırırken, 4’üncü Yargı Paketi’ndeki bu madde AKP içinde de eleştiri konusu olmuştu. AKP’nin bazı hukukçu milletvekilleri, çocuğa karşı cinsel suçlarda somut delil aranması şartının ‘suçla mücadele edilmeyeceği’ anlamına gelmeyeceğine dikkat çekerek “Tam tersine katalog suçlarda kaçma şüphesi ve delilleri karartma ihtimali olmasa bile suçlu olduğu iddia edilen kişi tutuklanabilecek” görüşünü savunduklarını ifade etmişti.

“YAZILIŞI BİRAZ SIKINTILI OLMUŞ”

AKP yönetiminde katalog suçlarda somut delil şartı aranması hükmüne ilişkin yapılan değerlendirmede, “Hem kuvvetli şüphe, hem de somut delil aranması sıkıntılı. Biri varsa diğerine gerek yok. Maddenin yazılışı da biraz sıkıntılı olmuş” görüşü dile getirilmişti. AKP içinde, çocuklara yönelik işlenen suçların somut delil şartından istisna tutulması tartışılıyordu. Buna göre somut delil şartı maddesinin, cinsel istismar suçlularının tutuklanmasını engellemeyecek şekilde yeniden düzenleneceği belirtilmişti.

4. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

 

Benzer Haberler