Dört sterline aldığı Van Gogh tablosunun değeri herkesi şaşırttı

5 Mart 2020 Perşembe

1960’lı yıllarda dört sterline Vincent Van Gogh’un tablosunu satın alan İngiliz tüccar, Maastrich’teki TEFAF Sanat Fuarı’nda 15 milyon euroya satışa çıkardı.

Çiftlik evi ile bir çiftçi kadının yer aldığı tuval üzerine yağlı boya tablo 1885 yılında tamamlanmış. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Dickinson’un kataloğunda yer alan resim, Van Gogh tarafından, doğduğu eyalet olan Noord Brabant’ta çizilmiş.

Resim, ilk kez 1960’lı yıllarda İngiltere’deki bir ev müzayedesinde ortaya çıkmış. Bir İngiliz tüccar, kime ait olduğunu bilmediği tabloyu dört sterline satın almış.

TELE1’den Süleyman Soylu’ya ezber bozan soru

İngiliz tüccarın, dükkanının vitrininde sergilediği tablo, birkaç ay sonra bir İtalyan gazetecinin dikkatini çekmiş. Resmi, 45 sterline satın alan İtalyan gazeteci, Van Gogh tarzını çağrıştırdığını düşünerek, onu bir küratöre göstermiş. Resmin gerçek bir Van Gogh eseri olduğunun ortaya çıkması üzerine, tablo Amerikalı sanat koleksiyoncularına satılmış.

Galerinin yöneticisi Emma Ward’a göre, tipik Brabant çiftliği görüntüsünün yer aldığı resim, Van Gogh’un Patates Yiyenler tablosu gibi eşsiz bir çalışma.

Ümit Özdağ’dan MHP’li Semih Yalçın’a: İçki şişede durduğu gibi durmuyor

Resim, 1985 yılında 264 bin sterline el değiştirmiş. Yıllar geçtikçe daha da değerlenen Van Gogh tablosu, 2001 yılında 1,7 milyon dolara el değiştirmiş. Resim, Hollanda’nın Maastricht kentindeki TEFAF Sanat Fuarı’nda, 15 milyon euro bedelle satışa sunulacak. Resmin yer aldığı sergi, özel davetliler için perşembe ve cuma günleri düzenlenecek.

Sergi, Sanat fuarının gerçekleştiği 7-14 Mart tarihleri arasında açık kalacak. Fuarda, Van Gogh’un 1886’da Paris yakınlarındaki Boulogne parkında yürüyen insanları konu alan bir başka çalışması da satışa sunulacak.

Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 70 bin kişinin ziyaret ettiği TEFAF Sanat Fuarı’nda koronavirüs salgını nedeniyle ek hijyen önlemleri alındı.

Koronavirüs Trump’ı da vurdu: Yüzüme dokunamıyorum

Benzer Haberler