Kritik zirvesi sonrası Putin ve Biden’dan ortak bildiri

16 Haziran 2021 Çarşamba

Kritik zirvesi sonrası Putin ve Biden’dan ortak bildiri

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cenevre’de yüz yüze görüştü. Görüşme sonrası yayımlanan ortak bildiride, nükleer savaşta kazananın olmayacağı belirtilerek, böyle bir savaşın asla başlatılmamasına yönelik bağlılık teyit edildi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Kasım 1985’te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında yapılan tarihi zirveden 36 yıl sonra bir kez daha ABD-Rusya zirvesi düzenlendi.

Putin ve Biden, TSİ 13.25 sularında, zirvenin yapılacağı Leman Gölü (Cenevre Gölü) kıyısındaki Parc de La Grange villasına geldi. Görüşme öncesi kısa açıklama yapan Putin, Biden’e şahsen görüşme girişimi için teşekkür etti. Zirvenin 4 saat sürmesi ve görüşmenin ardından Putin’in TSİ 18.45’te, Biden’ın ise TSİ 20.00’de ayrı ayrı basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

ORTAK BİLDİRİ YAYINLANDI

Kremlin, bugün Cenevre’de gerçekleşen Putin ve Biden arasındaki görüşmenin ardından üzerinde uzlaşıya varılan ortak bildiriyi yayımladı. Bildiride, Rusya ve ABD’nin, gerginlik dönemlerinde dahi, stratejik alanda öngörülebilirliği sağlama, silahlı çatışma risklerini ve nükleer savaş tehdidini azaltmaya yönelik ortak hedeflere doğru ilerleme kaydedebileceklerini gösterdikleri belirtildi.

ABD ve Rusya arasındaki Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasının (Yeni START) kısa bir süre önce uzatıldığına işaret edilen bildiride, “Yeni START’ın uzatılması, nükleer silahların kontrolüne olan bağlılığımızın bir kanıtıdır. Bugün, nükleer savaşta kazananın olmayacağına ve böyle bir savaşın asla başlatılmamasına yönelik bağlılığımızı tekrar teyit ediyoruz.” denildi.

Söz konusu hedeflere ulaşılması için Rusya ve ABD arasında kısa bir süre içerisinde kapsamlı istişarelerin başlayacağının belirtildiği bildiride, “Stratejik istikrar konusunda sağlam ve güçlü, kapsamlı bir ikili diyalog başlatılacak. Söz konusu diyalog vasıtasıyla, gelecekteki silah kontrolü ve risk azaltma önlemlerinin temelini atmak istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

PUTİN: ARAMIZDA BİR DÜŞMANLIK YOKTU

Rusya lideri Putin, görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu. “Görüşmelerde aramızda bir düşmanlık yoktu” diyen Putin, “Rus ve ABD büyükelçilerinin yeniden görevlerine dönüşü konusunda anlaştık” ifadelerini kullandı.

BİDEN: PUTİN’E ‘EGEMENLİĞİMİZİ İHLAL EDECEK GİRİŞİMLERİ HOŞ GÖRMEM’ DEDİM

ABD Başkanı Joe Biden ise görüşmeye ilişkin, “Putin’e benim ajandamın Rusya’ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim” dedi. Biden, Putin’e insan hakları konusundaki endişelerini dile getirdiğini ve dile getirmeye devam edeceğini söylediğini belirtti.

Biden, Putin ile yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. Biden, “Putin’e demokratik egemenliğimizi ihlal edecek ya da demokratik seçimlerimizin düzenini bozacak girişimleri hoş görmeyeceğimizi söyledim” dedi.

Benzer Haberler