2018’de en az 62 çocuk işçi hayatını kaybetti!

20 Kasım 2018 Salı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından hazırlanan rapora göre, 2018’in ilk on ayında en az 62 çocuk işçi yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla çocuk işçiliği ile ilgili hazırladığı raporunu yayınladı.

“8 yaşında ölen çocuk işçi var”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 2018 yılını “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” ilan ettiği hatırlatılan raporda, “Güneş balçıkla sıvanmıyor. Ne kadar program hazırlansa, istatistikler söylense ve referanslarda verilse de Türkiye’de çocuklar çalışırken ölüyor. Bu durum öyle bir noktaya varmış ki 2018 yılında 8 yaşında ölen çocuk işçi var. Yine mücadele yılı denilen 2018, böyle giderse en çok çocuk işçinin iş cinayetlerinde öldüğü yıl olacak. Çünkü Türkiye’de çocuk işçilik, sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere biçimlendiriliyor.” denildi.

Raporda, 2018 yılının ilk on ayından en az 62 çocuk işçinin, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtilirken, aynı dönemde ölen 25 işçinin ise 18 yaşında olduğu ve bu işçilerin kaçının 18 yaşını doldurmuş olduğuna dair bilgi sahibi olunmadığı kaydedildi.