20 yıldır aranan İtalyan mafyayı Google Haritalar ele verdi

6 Ocak 2022 Perşembe

20 yıldır aranan İtalyan mafyayı Google Haritalar ele verdi

İtalya’da 20 yıldır aranan bir mafya patronu Google Maps’te (Haritalar) tespit edilmesinin ardından tutuklandı.

İtalya’da 2002’de hapishaneden kaçan 61 yaşındaki İtalyan mafya patronu Gioacchino Gammino, ‘Manuel’ adıyla yaşadığı İspanya’nın Galapagar kasabasında bulundu. BBC Türkçe’de yer alan habere göre polis, Google Street View’de bir manavın önünde Gammino’ya benzeyen bir kişinin tespit edilmesinin firarinin yakalanmasında önemli bir rol oynadığını açıkladı.

Gammino, Roma’daki bir hapishaneden 2002’de kaçtı ve bir yıl sonra cinayetten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Gammino, Stidda diye bilinen Sicilyalı bir mafya şebekesinin üyesi ve ülkenin en çok aranan gangsterlerinden biriydi.

Sicilya Polisi Gammino’nun İspanya’da olduğundan şüpheleniyordu. Fakat derhal bir soruşturma başlatan, mafya patronunun El Huerto de Manu (Manu’nun Bahçesi) adlı manavın önünde bir adamla konuştuğunu gösteren fotoğraf oldu.

ABD’de öğrencisine Covid aşısı yapan biyoloji öğretmeni gözaltına alındı

“BENİ NASIL BULDUNUZ?”

Fotoğraftaki kişinin Gammino olduğu, polisin şimdi kapalı olan Cocina de Manu adlı bir restoranın Facebook sayfasının incelenmesiyle doğrulandı. Sayfada, Gammino’yu aşçı kıyafetleriyle gösteren fotoğraflar bulundu ve çenesindeki bir yara izi sayesinde kimliği kesin olarak tespit edildi.

Restoranın menüsünde Sicilya mutfağı yemekleri vardı. Gammino 17 Aralık’ta tutuklandı, ancak mafya patronunun yakalanması Çarşamba günü La Repubblica gazetesi tarafından duyuruldu. Gammino’nun tutuklanmasından sonra polise “Beni nasıl buldunuz? 10 yıldır ailemi bile aramadım” dediği kaydedildi.

Gammino şu anda İspanya’da tutuklu ve İtalyan Polisi’nin Mafyayla Mücadele Birimi Direktör Yardımcısı Nicola Altiero Reuters’a yaptığı açıklamada, Şubat sonu iade edilmesini umduklarını söyledi. (BBC TÜRKÇE)

Dışişleri’nden ABD’ye taziye mesajı

Benzer Haberler