2 yıl önce kurulan Türkiye Uzay Ajansı, web sitesi bile hazırlayamadı!

5 Kasım 2020 Perşembe

2 yıl önce kurulan Türkiye Uzay Ajansı, web sitesi bile hazırlayamadı!

“Türkiye’nin 20 yıllık hayali” sözleriyle kurulan Türkiye Uzay Ajansı 2 yıldır web sitesi bile kuramadı. CHP Antalya Milletvekili Osman Budak, “Kamuoyuna açıkladıkları tek faaliyetleri yönetim kurulu üyelerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı ziyareti oldu” dedi.

‘Türkiye’nin 20 yıllık hayali’ denilerek kurulan Türkiye Uzay Ajansı kurulduğu andan itibaren geçen 2 yıllık sürede web sitesi bile kuramadı. Ajansın sitesine girildiğinde “yapım aşamasında” uyarısıyla karşılaşılıyor. CHP Antalya Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, konuyu gündeme getirdi. Budak, “Türkiye’nin 20 yıllık hayali” denilerek kurulan ajansın kamuoyuna açıklanan tek faaliyetinin yönetim kurulu üyelerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ziyareti olduğunu söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Budak, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin 20 yıldan beri üzerinde çalıştığı Uzay Ajansı girişimi gecikmiş bir adım olarak 13 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kuruldu. Uzay ekonomisi artık yüz milyarlarca dolarla ölçülmektedir. Dünyada 40’a yakın ülkenin uzay ajansı bulunmaktadır. Rusya’nın ajansı 90 yıldan beri, ABD’ninki 62, Arjantin’inki 59 yıldan beri çalışmaktadır. Hali hazırda 12 ülke yörüngeye uydu fırlatma teknolojisine sahiptir. Bu ülkelerde sivil uzay programlarının bütçesi 42 milyar doları geçmiştir. Uzay sanayi artık laboratuvar uyduları, çöpçü uyduları, madencilik uyduları, avcı uyduları geliştirme aşamasındadır.”

“UZAY ÇALIŞMALARINA YÖNELİK UMUDUMUZ SÖNÜYOR”

Budak, gelişmiş ülkelerin uzay rekabetini uzaktan ve gecikmeli takip eden Türkiye’nin uzay kulübüne katılması için kurulan Türkiye Uzay Ajansı’ndan ise kurulduğu tarihten bu yana geçen iki yıldır ses seda çıkmadığını vurguladı. “Ne yapıyorlar bilmiyoruz” diyen Budak, şöyle devam etti:

“Kamuoyuna açıklanan tek faaliyetleri yönetim kurulu üyelerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını ziyaretleri oldu. Hepsi bir yana, geçen iki yılda ajansın henüz internet sitesini bile hazırlayamadığını görünce uzay çalışmalarına yönelik umudumuz da sönüyor. Türkiye’nin uzay hedefleri de ucube başkanlık modelinin açmazlarına takılmış gidiyor. Oysa ülkemizin uzay liginde söz sahibi olabilmesi için Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmalarının etkin, verimli ve şeffaf yürütmesi sağlanmalı ve kamuoyunda ilgi uyandırılarak desteklenmelidir.”

Budak, Bakan Varank’a yönelttiği soruları ise şöyle:

  • Türkiye Uzay Ajansı, 13 Aralık 2018’deki kuruluşundan itibaren hangi faaliyetleri yürütmüştür?
  • Ajansın Yönetim Kurulu kimlerden oluşmaktadır, hangi kriterlere göre seçilmiştir?
  • Ajans, 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yazılı görevlerle ilgili ne tür çalışmalar yapmıştır?
  • Kuruluşundan itibaren ajansın giderleri ne kadardır, hangi kalemlerde harcama yapılmıştır?
  • Kararnameyle hazırlanacağı öngörülen Milli Uzay Programı hangi aşamadadır?
  • Programın ayrıntıları nelerdir?
  • Türkiye Uzay Ajansı ulusal ve uluslararası hangi kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyona dönük çalışmalar yapmıştır, bunlardan sonuca ulaşanlar hangileridir?
  • Türkiye’nin uzay hedeflerine katkıda bulunması amacıyla Uzay ve Havacılık Stratejileri İcra Kurulu, Uzay Uygulamaları Koordinasyon Komitesi oluşturulması, Uzay Teknolojileri İhtisas Bölgeleri kurulması düşünülmekte midir?

Benzer Haberler