1994 seçimlerini hatırlatan Zülfü Livaneli’nden seçmenlere İmamoğlu çağrısı

Yayın tarihi: 28 Mart 2024 Perşembe 7:23 am - Güncelleme: 28 Mart 2024 Perşembe 7:23 am

Haber: Ceren Ural

Sanatçı Zülfü Livaneli 1994 seçimlerini hatırlatarak “Üç sol parti girdi. En fazla oyu almamıza rağmen bizi böldüler. Ankara, İstanbul başta olmak üzere pek çok belediye Refah’a geçti” dedi ve Ekrem İmamoğlu’na destek çağrısı yaptı.

Sanatçı Zülfü Livaneli, kendisine ait sosyal medya hesabından 1994 seçimlerini hatırlatarak çağrıda bulundu. O yıl SHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Livaneli, aynı şeylerin tekrarlanmaması için seçmenlere seslenerek Ekrem İmamoğlu’na destek çağrısında bulundu.

“OTUZ YIL SONRA AYNI YANLIŞIN TEKRARLANMAMASI İÇİN”

Livaneli, X hesabında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Değerli dostlar, çok önemli bir seçim dönemindeyiz. Tam otuz yıl önce sağ-sol ayrımı çok keskindi. Bütün ikna ve birleşme çabalarıma karşın seçime üç sol parti girdi. En fazla oyu almamıza rağmen bizi böldüler. Ankara, İstanbul başta olmak üzere pek çok belediye Refah’a geçti. Otuz yıl sonra aynı yanlışın tekrarlanmaması için akl-ı selim sahibi tüm İstanbulluları Pazar günü sandığa gitmeye ve Ekrem İmamoğlu’na oy vermeye davet ediyorum.”

1994 SEÇİMLERİNDE NE OLMUŞTU

1994 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul’da merkez sol SHP, DSP ve CHP üç farklı adayla seçime girmiş ve Refah Partisi Adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 25 oyla İBB başkanı seçilmişti. Üç sol parti söz konusu seçimde birleşmiş olsaydı yüzde 36’nın üzerinde oy almış olacaktı.

1994 yerel seçimlerinde İstanbul’da yarışan adaylar ve aldıkları oylar şu şekilde:

Refah Partisi – Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 25,19

Anavatan Partisi – İlhan Kesici: Yüzde 22,14

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Zülfü Livaneli: Yüzde 20.3

Doğru Yol Partisi – Bedrettin Dalan: Yüzde 15,46

Demokratik Sol Parti – Necdet Özkan: Yüzde 12,38

CHP – Ertuğrul Günay: Yüzde 1,87

Kaynak: HABER MERKEZİ