16 Avrupa ülkesinden Türkiye’ye çağrı

11 Mayıs 2021 Salı

16 Avrupa ülkesinden Türkiye’ye çağrı

İstanbul Sözleşmesi‘nin imzaya açılmasının 10. yıl dönümünde Avrupalı 31 bakandan Türkiye için açıklama geldi. Açıklamada Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesinin Avrupa Birliği içindeki bazı parlamenterleri cesaretlendirdiği belirtildi.

CHP’li İlgezdi ve kadın korosundan ‘İstanbul Sözleşmesi’ şarkısı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi‘nden çekilmesine yönelik tepkiler devam ederken 16 Avrupa ülkesinden dikkat çeken bir adım geldi.

BBC Türkçe’nin haberine göre 16 Avrupa ülkesinden 31 bakan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının, ciddi bir endişe kaynağı olduğunu belirtti. Bakanlar Ankara’ya, bu kararı yeniden gözden geçirme çağrısında bulundu. Avrupalı bakanlar, toplumda cinsiyet temelli şiddetle mücadeleyi temel alan İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıldönümü nedeniyle ortak bir açıklama yaptı.

Salı günü çeşitli Avrupa gazetelerinde yayımlanan açıklamada, 10 yıl önce imzalanan sözleşmenin toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadelede bir dönüm noktası olduğu vurgulandı. Kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali ve bir tür ayrımcılık olduğunu açıkça ortaya koyan sözleşmenin 33 ülke tarafından onaylandığına işaret edilen açıklamada, 11 ülkenin ise sözleşmeyi imzaladığı ama henüz onaylamadığı anımsatıldı.

Ortak açıklama yapanlar arasında Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmès, Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Søreide ve Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de bulunuyor. Avusturya, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, İspanya ve İsveç’ten bazı bakanlar da açıklama metnine imza attı.

“TÜRKİYE İLK İMZACIYDI”

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi

Kısa süre önce Türkiye’nin sözleşmeden çekildiğini belirten Avrupalı bakanlar, “Türkiye, onu ilk imzalayan ülke. Çığır açan anlaşmaya karşı artan bir direniş olduğunu büyük bir endişeyle not ediyoruz” dedi.

Koronavirüs salgını döneminde yaşanan kapanma sırasında kadına yönelik şiddetin yeniden arttığını ve mağdurların failleriyle birlikte evlere kapatıldığını anımsatan Avrupalı bakanların açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Her kadın ve kız çocuğu, şiddetten uzak bir hayat yaşama hakkına sahiptir. Her türlü şiddetin önlenmesi ve istismar mağdurlarının koruması tartışmasız gereklidir. Hepsinden önemlisi de bu pazarlık konusu yapılamaz.”

“BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR”

AB içindeki bazı hükümet ve parlamenterlerin de, endişe verici şekilde İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmaya başladığını belirten Avrupalı bakanlar, “19 Mart’ta Türk hükümeti anlaşmadan çekilme kararı aldı. Bu da bizi ciddi endişelendiriyor. Geri çekilme tehdidinin gerçeğe dönüşebildiğini gösterdi” ifadesine yer verdi.

Benzer Haberler