15 milyon koronavirüs aşısı çöpe gidebilir

1 Nisan 2021 Perşembe

15 milyon koronavirüs aşısı çöpe gidebilir

Amerika’da üretilen Johnson and Johnson’ın koronavirüs aşısının üretiminde yapılan bir yanlışlık nedeniyle 15 milyon aşı çöpe gidebilir.

Aşının üreticisi tesiste bir sorun yaşandığını, üretime devam edilip edilemeyeceğini görmek için tesise daha fazla yetkili ve uzman gönderildiğini açıkladı. New York Times ise, tesiste çalışanların aşıya eklenen maddelerde hata yaptığını, bu sebeple 15 milyon aşının çöpe atılacağını yazdı. Bu haberle ilgili Johnson and Johnson firmasından doğrudan bir açıklama henüz gelmedi. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, tesiste AstraZeneca aşısı da üretiliyor.

Johnson and Johnson, ABD’de uygulamaya geçilen üçüncü aşı olmuştu. Bu aşının ABD’de yapılmakta olan Moderna ve Pfizer aşılarına göre önemli iki avantajı var: Tek doz ile koruma sağlaması ve -20 ile -70 dereceler arasındaki özel derin dondurucular yerine buzdolabı sıcaklığında nakledilebilmesi. Johnson & Johnson’ın aşıyı üreten Belçika’daki şirketi Janssen, deney sonuçlarının aşıların güvenli ve etkili olduğunu gösterdiğini ve aşının kullanıma sunulabileceğini açıklaması sonrası ABD’de de testler yapılmış ve onaylanmıştı.

Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısının etkinlik oranı belli oldu

Benzer Haberler