10,000 sahte kartuş ele geçirdi

Yayın tarihi: 4 Ekim 2023 Çarşamba 8:00 am - Güncelleme: 2 Ekim 2023 Pazartesi 12:21 pm

Sahtecilikle Mücadele Ekipleri, HP işbirliğinde İstanbul’da, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi HP Sahtecilikle Mücadele (ACF) Programı kapsamında yaklaşık 10,000 sahte kartuş  ürünü ele geçirdi.

2023 yılının mayıs ayında Türk yetkililer, sahte kartuş ürünleri bir araya getiren ve büyük çevrimiçi pazarlardaki mağazalar da dahil olmak üzere çeşitli satış noktalarında dağıtan bir işletme tarafından kullanılan İstanbul bölgesindeki üç binaya baskın düzenledi.

Öncesinde, HP, yasadışı ürün listeleri için çevrimiçi pazar yerlerini kontrol ederek elde ettiği bilgileri de kullanarak sahtecilik operasyonunu tespit etti ve yetkililerle irtibata geçti. Özel operasyon sonucunda yetkililer, aralarında çok sayıda satışa hazır toner taklidi de bulunan yaklaşık 10.000 yasadışı ürün ele geçirdi.

sahte kartuş

Sahtecilikle mücadeleye herkesin katılması gerekiyor.

HP, müşterilere her zaman orijinal, yüksek performanslı baskı sarf malzemeleri almalarını sağlamanın güvenli ve sorunsuz bir yolunu sunuyor. Orijinal HP kartuşları ile sahte kartuş birbirinden ayırırken nelere dikkat edilmesi gerektiği aşağıda yer alıyor:

  • Güvenli alışveriş yapın, HP yalnızca HP dağıtıcıları gibi güvenilir satıcılardan alışveriş yapılmasını, gerçek olamayacak kadar ucuz tekliflerden kaçınılmasını ve yalnızca HP Distribütörleri gibi güvenilir satıcılardan satın alınmasını öneriyor.

 

İlginizi çekebilir: Piyasa değeri 290 bin dolardan fazla sahte AirPods Pro ele geçirildi

Yalnızca açılmamış HP ambalajındaki ürünleri kabul edin. Farkında olmadan sahte yazıcı sarf malzemeleri satın alan tüketiciler, bunların HP müşterilerinin orijinal HP sarf malzemelerinden beklediği yüksek baskı kalitesi, verim ve güvenilirliği sağlayamadığını kısa sürede fark ediyor. Sahte kartuş kullanımı, arızalanan veya sızıntı yapan, yazıcılarda pahalı veya onarılamaz hasara neden olan kartuşları içerebilen riskler taşıyor.

 Ücretsiz Müşteri Teslimatı İncelemesi (CDI) isteyin. HP iş ortaklarının, müşterilerinden birinin başka bir satıcıdan yasadışı kartuşlar aldığından şüphelenmesi durumunda HP’nin ACF uzmanları belirtilen yeri kontrol edebiliyor.

 

HP’nin EMEA bölgesindeki 5 yıllık performansı

HP’nin destekleriyle yerel yetkililer tarafından yaklaşık 7 milyon satışa hazır sahte ürün ve parça ele geçirildi. İş ortaklarının stokları ya da müşterilere şüpheli teslimatlarla ilgili 6.000 denetim ya da inceleme (CPPA ve CDI’lar) yapıldı. HP ortaklarının yüzde 90‘ı HP’nin ACF faaliyetlerinin işlerini geliştirmede kendilerine yardımcı olduğunu doğruluyor.

Xiaomi 14 Pro sertifika alırken görüldü