10 Ekim Katliamı davasında bir ilk! ‘İnsanlığa karşı suç’la yargılanıyor

21 Kasım 2019 Perşembe

10 Ekim Katliamı davasında bir ilk! ‘İnsanlığa karşı suç’la yargılanıyor

Türkiye’nin en kanlı katliamı olan 10 Ekim Ankara Katliamı’nda IŞİD yöneticiliğinden 18 yıl hapis cezası alan Erman Ekici “insanlığa karşı suç”tan yargılandığı dava Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Ekinci, kendisine yöneltilen sorulara yanıt vermezken, “Türkiye’de terörist ele başlarına açılmayan dava benim hakkımda açıldı” savunmasında bulundu. Öte yandan, soruşturma savcılarından birisinin delil niteliği taşıyan dosyaları 1,5 yıl sakladığı ortaya çıktı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, “Hatice Çevik” isimi okunduğunda “tutukladınız” denildi.

Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “biz sürecin başından bu yana insanlığa karşı suçtan yargılama talep ediyorduk. Adalet talebimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sürecin takipçisi olacağız” dedi.

‘TERÖRİST ELE BAŞLARINA AÇILMAYAN DAVA BANA AÇILDI’ SAVUNMASI

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre; Sanık Erman Ekici, iddianame kapsamında savunmasını yaptı. Ekici, Ebu Talha kod isimli kişinin kendisi olmadığını iddia ederek şöyle bir savunma yaptı:

“İddianemede Yunus Durmaz’ın bilgisayarında çıkan doküman ve Yakup Şahin’in beyanı yer alıyor. Yunus Durmaz ile 2013 sonrasında hiç görüşmedim.

Türkiye’de terörist ele başlarına açılmayan dava benim hakkımda açıldı. Ebu Talha hiç araştırılmadı oysa İçişleri Bakanlığı’nın arama listesinde 1,5 milyon TL ödül var. Bu kişi Talip Akkurt’tur ve Ebu Talha ismi ile aranıyor. Ebu Talha ‘sensin’ deniliyor.”

‘TEL ABYAD’DA GÖRÜLMÜŞSÜN’ DENİLDİ, ‘TANIMIYORUM’ DEDİ

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, “Ayşenur Inci, isimli şahıs seninle ilgili beyanda bulunmuş. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilmiş. DEAŞ yöneticisi olduğunu belirtiyor. Demet Taşer de seninle ilgili beyanda bulunmuş. Tel Abyad’da gördüğünü belirtiyor” dediğinde bu isimleri tanımadığını söyledi.

Ekici, “Yunus Durmaz’ı 2013 Mart ayında evini taşıdı gitti daha da görmedim. Örgüt üyeliği hükmü Gaziantep’te kurulamadı ama siz kurdunuz. Yönetici olmam icin askerimin olması gerekir.

2012 yılında tanıdığım insanın 2015 yılında eylem yapacağını nerden bilecektim. Cumhurbaşkanı Erdoğan bile bilemedik derken ben avam tabakasından nasıl bilecektim” savunması yaptı.

SORULARI YANITLAMADI

10 Ekim Avukat Komisyonu’ndan Eylem Sarıoğlu, sanık Ekici’ye şu soruları yöneltti:

“Tek suçunuzun sokaktan alelade tanıdığını söyledin. Ama ISİD üyeleri ile görüldüğüne ilişkin takip tutanakların var.

Genç Ensar Derneğine gidiş sıklığın nedir? Dernekten IŞİD’e insanları mı taşıdın?

Hem Türkiye’de hem Suriye’de IŞİD yöneticileri ile yakın ilişkin olduğu biliniyor, bunların belgeleri var. Özellikle sınır geçişlerinde ve yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin karşılanmasında yer aldığın biliniyor. Ne konumla bu işleri yaptın?

30 Ekim’de gözaltına alındın. HDP’yi bombalayacak arabada parmak izin bulundu. Finansmanı sağladığına ilişkin ve canlı bombaların yer teminini sağladığın belirtiliyor. Yaptın mı?

Ayşe Ekici’ye ‘Suriye ülkesine Allah için gittim’ diyorsun. Allah adına yaptığınız faaliyetler nedir? Ayşenur Inci, senin bor görev için gönderildiğini söylüyor, görevin neydi?

Yunus Durmaz’a parayı sen mi veriyorsun, finansmanı sen mi sağlıyordun?”

Sanık Ekici, sorulan bütün sorulara “İddianamede böyle bir şey geçmiyor. Cevap vermeyeceğim” yanıtı verdi.

Avukat Mustafa Kemal Gündüz”ün “Deniz Büyükçelebi seni teşhis etti, Suriye’deki evimize gelir giderdi diyor. Ne diyeceksin? Ayrıca Ebu Talip’in Talip Akkurt olduğunu söylüyorsunuz. Ama Talip Akkurt için başka bir kod adı kullanıldığı tarif ediliyor. Ne diyeceksiniz?” sorulara da yanıt vermedi.

Savcı, “Örgütün 10 Ekim’de gerçekleştirdiği eylemi ne olarak niteliyorsun? Eylem öncesi, eylem sırasında ve eylem sonrasında kimin ne görev yapacağını biliyor muydun?” diye sorduğunda Ekici, “Bilmiyorum. Örgüt ile bağlantım yok” dedi.

YARGILAMANIN BAŞINDA OLMASI GEREKEN BELGELER SAKLANMIŞ

10 Ekim avukat komisyonundan Murat Kemal Gündüz, “10 Ekim katliamına ilişkin yürütülen dava sonuçlandıktan 1,5 yıl sonra soruşturmayı yürüten 3 savcı size 9 klasör dosya sundu. Bunlar yargılamanın başında olması gereken belgelerdi” dedi.

Gündüz, katliama giden yolda yaşanan ihlallerin bu dosyalarda yer aldığını belirterek şunları söyledi:

“Katliamdan önce bir satıcı gübre satışı ile ilgili Nizip bölgesine şikayette bulunmuş. 10 gün önce Yakup Şahin tespit edilmiş. Gübre satıcının ihbarı sonrası Nizip Kaymakamlığı, Nizip Emniyet Müdürü delilleri araştırmış ve 2 Ekim 2015 de delilleri yollamış. Istihbarat büro amirliğine örgüt bağlantısı olup olmadığının araştırılmasını istemiş.

Halil İbrahim Durgun’un talimatı ile yine şikayet konusu olan araçla Birecik’e gidiyorlar ve oradan alıyorlar. Nizip’e giderek depo tutuluyor.

Delilleri karartma ve görevi kötüye kullanma var. Karardan 1,5 yıl sonra bu dosyalar ortaya çıktı. İstihbarat daire başkanlığı, bu insanları araştırmıyor. Antep Emniyeti görevini yapsaydı bu katliam yaşanmazdı. Antep Valiliği yönünden de büyük bir aymazlık var. 2 Ekim’de bildiriliyor da istihbarat nasıl durur? 5 gün boyunca bomba yapım malzemelerini taşıyor.

AVUKAT: EKİCİ BERAAT ETTİĞİNİ SÖYLÜYOR GURURLA, DELİL TOPLANMAZSA BERAAT EDER TABİ Kİ

Kamusal boyutu ortada. Erman Ekici beraat ettiğini söylüyor gururla, delil toplamazsa beraat eder tabi ki.

Çok açık şekilde Antep ilinde bütün yetkililer ihmalkar davranmıştır. Katliama giden yolu açmıştır. Nizip’ten yapılan bildirim sonra si Antep’te neler yapılmış bize bildirsinler. 191 klasör oldu. Hepsini dikkate inceliyoruz. Soruşturma savcılarından birisi 1,5 yıl bu dosyaları saklamış. Kim bıraktı. Soruşturma savcılarının görevi kötüye kullanma ve ihmali var. Bu soruşturmalıdır. Nizip’ten gönderilen istihbarat ile Antep Emniyetinde ne yapılmıştır? Bu da sorulmalıdır. Soruşturma savcılığı sorumlu. Neden karardan 1,5 yıl sonra yollanmıştır. Bu araştırılmalıdır.”

YAKUP ŞAHİN’DEN ŞÜPHELENEN SATICI 155’İ ARAMIŞ

Katliamın soruşturma aşamasına ait 9 klasörün 4 yıl sonra ortaya çıktığını hatırlatan Avukat Murat Kemal Gündüz, “Kimseye haber verilmeden bırakılan” olarak kayda geçen ama savcının dolabında çıktığı söylenen dosyalarda çok önemli veriler olduğu ifade etti. Gündüz, “Hatırlarsanız, Yakup Şahin Nizip’e gübre almaya gittiğini ama satıcının vermediğini söylemişti. Ancak dosyamızın savcıları gübreyi vermeyenin kim olduğunun araştırmamışlar” dedi.
Gündüz’ün mahkemeyle paylaştığı belgelere göre Yakup Şahin, 30 Eylül 2015 tarihinde Nizip’te bulunan Özdemir Tarım isimli işyerine 30 Eylül gitti. Üzerinde 33 nitrat yazısı bulunan gübreden 2 ton almak istediğini söyleyen Şahin, 2 bin TL verdikten sonra kamyoneti almak için geri döndü. Gübreciye geldiğinde satıcının kendisinden kimlik istemesi üzerine yanında kimlik olmadığını söyleyerek parasını geri aldı ve iş yerinden ayrıldı.
Ancak satıcı, Yakup Şahin’den şüphelenerek 155’i aradı. Bunun üzerine işyerine gelen polisler, ihbar tutanağı hazırladı ve güvenlik kameralarını inceledi. Kamera kayıtları ve Plaka Tanıma Sistemi (PTS) üzerinden bakılarak Yakup Şahin’in kimliği tespit edildi. 2 Ekim 2015 tarihinde Nizip savcılığı tarafından istihbarat büro amirliği ve emniyete yazılan yazılarda Şahin’in şüpheli bir şekilde gübre almaya çalıştığı belirtilmesine rağmen yakalanmadı.

Avukat Doğukan Tonguç Cankut, İlhami Balı ile ilgili şu beyanda bulundu: “Kilis Ağır Ceza Mahkemesinde bulunan dosyaları getirilmelidir. Çünkü bu belgelere göre İlhami Balı zaman zaman Türkiye’ye gelmesine rağmen yakalanamıyor bunun sebebinin de MİT ile olan ilişki olduğu belirtiliyor. Süleyman Soylu bir grup IŞİD’linin teslim alındığını söyledi. Başka dosyalarla alakalı olsa bile firari sanıklar ile ilişkisi olabilir. Son aylarda teslim alınan IŞİD’lilerin listesinin teslim edilmesini istiyoruz.”

Duruşmaya 14.00’e kadar ara verildi.

DURUŞMA TARTIŞMA İLE BAŞLADI

Sanık avukatı Ayhan Fidan, müvekkilinin mağdur edildiğini savunarak, “Savcı, insanlığa karşı suç işlendiğini , dini saiklerle bir plan çerçevesinde yapıldığını söylüyor. Savcı şunu mu söylüyor, ‘HDP eşittir PKK’dir ve dinsizdir mi’ diyor. PKK denilen terör örgütü vardır. Abdullah Öcalan’ın insanlığa karşı suçtan yararlanmazken…” dedi.
Salondan tepki gösterilmesi üzerine sanık avukatı Fidan “Soytarı” dedi ve bunun üzerine gerginlik çıktı.

SANIK AVUKATI “HALİFE BAĞDADİ” DİYEREK SAVUNMA YAPTI

Sanık avukatı Fidan, “IŞİD’in Türkiye ile bir sorunu yoktur. Halife olan Ebubekir Bağdadi…” dedi. Sanık avukatının Bağdadi’ye Halife demesi üzerine salondan ” Hakim bey, dava açacak mısınız?” diye tepki gösterildi.
Sanık avukatı Fidan, “Türkiye Elbab’a gitmese bombalar patlamayacaktı. Karşılıklı bir çatışma ortamı oldu. Müvekkilim yüzde 60 duyma engelli. Örgütte gizlilik esastır. Gizli, sessiz nasıl konuşacaklar Erman Ekici ile. IŞİD yönetimi oy kullanmayı küfür olarak görmesine karşın Erman Ekici AKP üyesidir. Bu insan üstün vasıflı olsa IŞİD ile ilgili haberlere bakar fakat bakmamış.
Bombalı eylemlerin çoğu muhtelif kesime yönelik birçok yerde yapılmıştır. Anayasal düzeni yıkmak, öldürülen insan kadar cezalandırılması ya da insanlığa karşı suç oluşmamıştır. IŞİD’e katılımın tek koşulu Halife Bağdadi’ye bağlılık göstermektir. Müvekkilim bağlılık göstermediği için tahliyesine karar verilmelidir.”
Sanık avukatının “seyirci” demesi de tepki çekti.

Benzer Haberler