1 Mayıs’ta tutuklananlara 567 yıl hapis istemi

Yayın tarihi: 29 Mayıs 2024 Çarşamba 3:54 pm - Güncelleme: 29 Mayıs 2024 Çarşamba 4:53 pm

1 Mayıs‘ta polis müdahalesine maruz kalan ve daha sonra yapılan operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklanan 42 kişi için iki ayrı iddianame hazırlandı. Tutuklular hakkında toplamda 567 yıl hapis cezası istendi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamaları için Taksim’de yine izin çıkmamıştı. İktidar, işçilerin bir araya gelmesini ve gösteri yapmasını yasakladı. İstanbul’da hem Taksim bölgesi, hem de o bölgeye çıkan bütün yollar polis ablukasına alındı.

1 Mayıs’ta, Saraçhane’de polis ekiplerinin engellemeleri sebebiyle çıkan olaylardan sonra yapılan operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklananlar hakkında 2  ayrı iddianame hazırlandı. İddianamelerde, tutuklu 42 kişi hakkkında toplamda 567 yıla kadar hapis cezası istendi.

İlk iddianamede, 30 tutuklu hakkında alt sınırı 3 yıl 9 aydan üst sınırı 13 yıl 6 aya kadar toplamda 405 yıla kadar hapis cezası istendi.

Hazırlanan ikinci iddianamede ise 12 tutuklu için ise toplamda 162 yıl hapis cezası istendi. İki ayrı iddianamede toplam 42 tutuklu için toplamda 567 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede; savcılık, 1 Mayıs eylemcilerinin ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kasten yaralama’, ‘kamu malına zarar verme’ suçlarını işlediğini iddia etti.

1 Mayıs’ta Filistin eylemleri gerekçesiyle tutuklanmışlardı! 5 kişi serbest

Kaynak: TELE1